• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Pri výbere internetového prehliadača by sme mali dbať najmä na bezpečnosť. To, že ponúka množstvo užitočných funkcií alebo je dizajnovo vyšperkovaný, ešte neznamená, že dokáže ochrániť vaše dáta.

 

Zneužívanie informácií

Väčšina prehliadačov totiž nie je správne nakonfigurovaná a obsahuje množstvo súkromných informácií. Tie potom môžu byť zhromaždované a potenciálne zneužité tretími stranami. Ohrozené sú prihlasovacie údaje, histórie prehliadania, cookies, ale aj informácie o automatickom dopĺňaní osobných údajov. Dokonca aj napriek tomu, že využívate VPN (virtuálnu privátnu sieť), môžu prehliadače odhaliť vašu identitu. Ktorým prehliadačom by ste sa mali vyhnúť?

 

Opera

Opera ponúka rôzne užitočné funkcie, akou je napríklad aj zabudovaná VPN. No pri kontrole “Zásad ochrany súkromia” môžete naraziť na alarmujúce detaily o tom ako, kde a akým spôsobom sú vaše informácie spracúvané.

Opera vo svojich “Zásadách ochrany súkromia” uvádza, že na zber informácií využíva okrem iného aj služby tretích strán. Ďalej informuje, že niektoré stránky tretích strán môžu monitorovať dáta jej produktov alebo služieb. Čo vyvoláva najväčšie obavy je prenos vašich dát do rôznych krajín na svete, ktoré nemusia mať rovnakú úroveň ochrany dát ako v našej krajine.

 

Google Chrome

Jeden z najpopulárnejších prehliadačov, ktorý je bezpečný a odolný voči zneužitiu. Avšak v otázke súkromia je jedným z najhorších. Google je spoločnosť, ktorá sa živí zberom údajov a ich využívaním v reklamnom priemysle.

Google Chrome:

  • odosiela Googlu každú URL adresu, ktorú začnete písať,
  • pripája sa v pozadí na stránky ešte predtým ako ste ich vôbec dopísali,
  • odosiela názvy súborov, ktoré sťahujete, a priraďuje k nim vaše IP adresy,
  • vyzýva vás k prihláseniu do Google účta, aby mohlo ukladať vaše dáta na serveri,
  • pripája sa ku Googlu každých 30 minút, vďaka čomu Google vie, kedy máte Chrome otvorený.

 

Microsoft Edge

Edge je ďalším produktom od gigantu v oblasti zberu dát Microsoftu. Rovnako ako Chrome zhromažďuje osobné údaje, ktoré ďalej využíva vo svoj prospech. Navyše je closed source, čo znamená, že neposkytuje prístup ku svojmu zdrojovému kódu. Môžeme sa tak len domnievať, čo sa deje za oponou.  

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments