• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Nový zákon o ochrane údajov v Keni stanovuje vysoký štandard pre zvyšok kontinentu.

Keďže sa krajina usiluje získať viac záruk pri zbere, spracovaní a zdieľaní údajov, kenský prezident Uhuru Kenyatta schválil právne predpisy, ktoré sú v súlade so všeobecným nariadením Európskej únie o ochrane údajov.

Nový zákon ukazuje obmedzenia týkajúce sa spracovania a zdieľania údajov medzi vládou a podnikmi. Každé porušenie nového zákona bude vyšetrované nezávislým úradom, ktoré môže uložiť dvojročné tresty odňatia slobody alebo pokuty až do výšky 29 000 dolárov.

Legislatíva tiež prichádza s výzvou pre africké vlády ohľadom zvýšenia pozornosti k ochrane osobných údajov: „Zabrániť vládam a korporáciám v prekročení ich hraníc vyjadrením ich práv a slobôd ľudí v digitálnych priestoroch.“

Táto potreba je ešte naliehavejšia vzhľadom na rýchle a nepretržité prijímanie mobilných technológií a digitálnych aplikácií. V niektorých oblastiach sa tiež obávajú, že giganti ako Facebook, WhatsApp, Silicon Valley a Google sú schopní voľne zhromažďovať spotrebiteľské údaje v afrických krajinách bez akýchkoľvek obmedzení.

Je to výzva, ktorá rezonuje hlavne v Keni a vo východnej Afrike, najmä preto, že aplikácie digitálneho požičiavania v tomto regióne sa podrobujú kontrole predátorských taktík, ktoré zahŕňajú určovanie úverovej spôsobilosti prostredníctvom prístupu k údajom smartfónov vrátane správ SMS, výpisov hovorov, správ o zostatkoch bánk a potvrdení o platbe faktúr.

Pokiaľ ide o vládu Keni, právne predpisy o ochrane údajov považujú za rozhodujúce nielen pre svoje sociálne využitie, ale aj pre podporu väčších investícií do svojho technologického odvetvia. Čo môže byť jedným z prvých znamení, že by sa to mohlo vyplatiť: Amazon Web Services (AWS) potvrdilo plány na vybudovanie časti svojej infraštruktúry v Keni, keď rozširuje svoje činnosti na kontinente. AWS je už nastavené na otvorenie dátového centra v Južnej Afrike budúci rok.

Prísnejšia regulácia ochrany údajov by mohla byť prínosom aj pre vládu: doteraz sa jej plán digitalizácie totožnosti občanov, vrátane ukladania údajov o DNA, stretol s rozsiahlou kritikou v súvislosti so spracovaním a uchovávaním informácií.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments