• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Pri výbere internetového prehliadača by sme mali dbať najmä na bezpečnosť. To, že ponúka množstvo užitočných funkcií alebo je dizajnovo vyšperkovaný, ešte neznamená, že dokáže ochrániť vaše dáta.

 

Zneužívanie informácií

Väčšina prehliadačov totiž nie je správne nakonfigurovaná a obsahuje množstvo súkromných informácií. Tie potom môžu byť zhromaždované a potenciálne zneužité tretími stranami. Ohrozené sú prihlasovacie údaje, histórie prehliadania, cookies, ale aj informácie o automatickom dopĺňaní osobných údajov. Dokonca aj napriek tomu, že využívate VPN (virtuálnu privátnu sieť), môžu prehliadače odhaliť vašu identitu.

V skutočnosti žiaden “najbezpečnejší prehliadač“ neexistuje. Každý má svoje plusy a mínusy a mali by ste si vybrať ten, ktorý je najbezpečnejší pre vás.

Medzi najlepšie prehliadače z hľadiska bezpečnosti a súkromia pre rok 2019 patria:

 

Firefox

Firefox je všestranný prehliadač ponúkajúci silné funkcie ochrany súkromia a vynikajúcu bezpečnosť. Jeho najnovšia verzia Firefox Quantum je rýchla a využíva menej pamäte ako konkurenčné prehliadače. Odporúčame však vypnúť v nastaveniach telemetriu, ktorá odosiela dáta technického a interakčného typu.

Ďalšie výhody:

  • aktívny vývoj,
  • pravidelné a časté aktualizácie,
  • možnosti prispôsobenia,
  • otvorený zdrojový kód auditovaný treťou stranou,  
  • možnosť použitia mnohých rozšírení na posilnenie bezpečnosti.

 

Brave

Brave je prehliadač založený na prehliadači Chromium, ktorý je rýchly a bezpečný. Zameriava sa tiež na ochranu osobných údajov so zabudovaným blokovaním reklám. Jeho nevýhodou je zraniteľnosť voči únikom WebRTC, čo sa ale dá ľahko odstrániť v nastaveniach prehliadača.

 

Tor browser

Prehliadač Tor je upravená verzia Firefoxu, ktorá je nakonfigurovaná tak, aby bežala na sieti Tor. Je bezpečným prehliadačom, ktorý vás ochráni pred browser fingerprinting, čo sú vlastne informácie o technických zariadeniach, ktoré slúžia k ich identifikácii. Nemusí však vyhovovať každému. Vzhľadom na to, že Tor používa sieť, ktorá presmerováva dáta, rýchlosti sťahovania sú pomerne pomalé. Predvolená verzia môže tiež zle zobrazovať webové stránky kvôli blokovaniu skriptov. Je tu ale možnosť použiť Tor prehliadač so službou VPN a vypnutou sieťou Tor.

 

Ungoogled Chromium

Tento projekt je v podstate Google Chromium bez integrácie s Google. Má otvorený zdrojový kód a je obohatený o zlepšenia na zvýšenie súkromia, kontroly a transparentnosti. Väčšina z nich však vyžaduje manuálnu aktiváciu alebo udelenie povolenia. Môžeme povedať, že je náhradou za Chromium.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments