• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Kyberpodvod s názvom phishing zneužíva dôveru ľudí na internete a kyberzločinci túto praktiku využívajú na obohatenie.

Na internete sa nachádza množstvo hrozieb. Zločinci používajú sofistikované metódy a neustále sa vo svojich taktikách zlepšujú. Pomocou podvodu sa snažia získať osobné údaje, financie alebo ovplyvniť ľudské myslenie.

Význam slova phishing

Phishing pochádza z anglického slova fishing a v preklade znamená rybolov. Útočník chytá svoju obeť na návnadu ako pri rybolove.  Ph na začiatku slova phishing znamená phreaks týmto slovom sa označovala hackerská skupina z 90. rokov 20. storočia. Skupina experimentovala s hackovaním telekomunikačných systémov. Môžeme sa stretnúť aj s inou interpretáciou. Phishing je skratka dvoch slov – fishing a password čiže rybolov a heslo. Zločinec, ktorý využíva praktiku phishing má pomenovanie phisher.

Medzi hlavné motívy phisherov môžeme zaradiť získanie financií alebo osobných údajov. Tento typ útoku zakladá na dôvere svojej obete. Phisher používa určitý typ návnady v komunikácií s obeťou, aby získal prístupové údaje, osobné údaje alebo iný druh informácie. 

Obeťou útoku sa môže stať ktokoľvek

Pomocou sociálneho inžinierstva je možné phishing aplikovať na veľké množstvo cieľových skupín. Phishing sa neustále vyvíja a udržať krok s novými metódami nie je najjednoduchšie. Odhaliť podvod nemusí byť ľahké, pretože vám útočník pošle e-mail, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako od dôveryhodnej firmy, ale opak je pravdou.


Kybernetický zločinec sa môže vydávať napríklad za pracovníka banky. Pošle vám e-mail, ktorý vyzerá identicky ako ten od pravej banky, pričom má iba pozmenenú e-mailovú adresu. Žiadať od vás môže vyplnenie osobných údajov alebo, aby ste klikli na odkaz v správe. Na Slovensku sa vydávali zločinci za pracovníkov Poštovej banky, Websupportu, Slovenskej sporiteľne a iných firiem.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments