• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Výskumníci zo spoločnosti Check Point hlásia prudký nárast kybernetických útokov na rôzne zdravotnícke zariadenia. Nárast útokov na odvetvia, ktoré používajú informačné technológie je približne 22% a na zdravotnícke zariadenia až o 45%.

Zdravotné zariadenia sú pre hackerov lákavé

Na základe dát z Check Pointu môžeme spraviť priemer a ten ukazuje, že dochádza k 625 útokom na jednu lekársku organizáciu za týždeň. Kyberzločinci najčastejšie používajú na svoju nelegálnu činnosť ransomware, ktorý môžeme nazvať ako vydieračský vírus. 

Nezáleží či sa jedná o domáce alebo nemocničné zariadenia. Postup škodlivého kódu je infiltrovať zariadenie, zašifrovať dáta a následne požadovať výkupné za ich sprístupnenie. Požadované výkupné sa môže vyšplhať aj do tisícok eur. 

Výkupné zvyčajne požadujú zaplatiť v bitcoinoch, nakoľko im to zabezpečuje dobrú mieru ochrany pred vystopovaním. 

Stredná Európa má veľký nárast kybernetických útokov na zdravotné zariadenia 

Stredná Európa má v posledných mesiacoch nárast kybernetických útokov o 145%. Na ďalších miestach sa umiestnili východná Ázia – 137% a za ňou Latinská Amerika – 122%.

Pavel Krejčí, bezpečnostný expert zo spoločnosti Check Point uviedol, že najväčší nárast kybernetických útokov z pohľadu jednotlivých krajín bol v Kanade – viac ako 250% nasledovalo Nemecko – 220% a Španielsko malo nárast okolo 100%.

V poslednej dobe je nárast kybernetických útokov na lekárske zariadenia veľmi výrazný. Nemocnice sú veľkým lákadlom pre kybernetických zločincov pretože predpokladajú, že budú ochotné zaplatiť požadované výkupné. V súvislosti s koronavírusom si zdravotné zariadenia nemôžu dovoliť výpadky a zároveň zažívajú aj nápor pacientov v dôsledku pandémie. V tomto prípade nie sú v hre iba peniaze, ale aj zdravie pacientov. 

Hackeri sa snažia zacieliť útok na dôležité časti nemocnice, za cieľom získať čo najvyššie výkupné. 

Zastaralá IT infraštruktúra uľahčuje zločincom prácu

Množstvo lekárskych zariadení po celom svete nemá dostatočne zabezpečené IT infraštruktúru. Zdravotné zariadenia doteraz využívajú systém Windows XP, ktorý má viacero slabých miest. Tento fakt môžu využiť hackeri na získanie prístupu do ich siete. Nie je nezvyčajné, že v systéme nie je zmenené východzie heslo, ktoré je možné nájsť voľne dostupné v manuáli.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments