• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Jednať sa malo o používateľov bezplatnej antivírovej ochrany od spoločnosti Avast. Táto spoločnosť zhromažďovala dáta o správaní týchto ľudí na internete a následne ich mala predávať cez dcérsku spoločnosť menom Jumpshot.

Predávanie dát o používateľoch

Tieto údaje boli predávané tretím stranám, ktoré tieto informácie používali väčšinou na marketingové účely. Na základe týchto dát vedeli spoločnosti upraviť marketingové stratégie za účelom zvýšenia zisku. Nielen bezplatná antivírusová verzia zbierala údaje, ale aj doplnky internetových prehliadačov od firmy Avast (Avast SafePrice, Avast Online Security).

Sú údaje anonymné?

Osoby, ktoré objavili predaje dát spoločnosti Avast taktiež poukazujú na to, že síce sa spoločnosť Avast vyjadrila, že dáta sú anonymizované, ale tieto informácie sa dajú deanonymizovať. Vykonať sa to dá tak, že sa použijú údaje z histórie prehliadača, ktoré sa spoja s časom kedy sa stránky navštívili.

Existuje možnosť, že po spojení týchto faktorov je možné určiť kto a kedy navštívil akú stránku. Toto môžeme považovať za veľmi veľký zásah do súkromia každého, kto využíval neplatenú verziu programu.

Spoločnosť Avast zaviedla opt-in/opt-out pri inštalácii bezplatnej verzie antivírusového programu.

Úrad na ochranu osobných údajov

Úrad pre ochranu osobných údajov českej republiky sa celou kauzou zaoberá. Legislatíva GDPR chráni osobné údaje užívateľov a firma, ktorá porušuje tieto nariadenia môže byť sankcionovaná nemalou pokutou.

Bezplatná verzia programu od spoločnosti Avast dáva možnosť skontrolovať aké údaje zdieľate s touto spoločnosťou, jednoducho stačí otvoriť: Menu – Nastavenia – Obecné – Zdieľané dáta. Taktiež je možné zistiť aké dáta sú zdieľané cez doplnky do internetových prehliadačov od tejto spoločnosti.

2 komentáre

Registracija – 14. júna 2024

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments