• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Konkrétne ide o spoločnosť Microsoft, ktorá sa zaoberá tvorbou známeho operačného systému Windows. Zmluvy tejto americkej firmy však nie sú v súlade s nariadením o ochrane údajov v Európe. Na už dnes potvrdenú skutočnosť, zistenú počas vyšetrovania Úradu Európskej únie pre dohľad nad ochranou dát (EDPS), upozornila agentúra Reuters.

Nariadenie o ochrane osobných údajov nadobudlo platnosť v roku 2018 a má pomôcť hájiť práva občanov Európskej únie proti zneužitiu ich dát. Platí to najmä pre firmy, verejné inštitúcie a aj pre ľudí, ktorí uchovávajú osobné údaje svojich zamestnancov, zákazníkov, členov alebo priaznivcov. Taktiež bolo zavedené právo na prenos a vymazanie poskytnutých údajov a kontrolu ich využitia.

Hlavným objektom pozorovania úradu EDPS boli zmluvy medzi spoločnosťou Microsoft a Európskou komisiou, parlamentom a medzi ďalšími inštitúciami. Spoluprácu začali s holandským ministerstvom spravodlivosti, ktoré po vyhodnotení možných rizík prehlásilo, že rovnaký problém riešia aj orgány verejnej správy európskych štátov. Na podnet upozornili tento rok v júni.

Microsoft Office Pro Plus vzbudilo obavy u holandskej vlády v októbri minulého roka. Obávali sa najmä spôsobu, akým zbierajú osobné údaje používateľov.

„Aj keď vyšetrovanie ešte nie je na konci, prvotné zistenie vzbudzuje vážne obavy ohľadom toho, či sú zmluvné podmienky v súlade s pravidlami o ochrane osobných údajov,“ prehlásil úrad EDPS.

„Sme odhodlaní pomôcť svojim zákazníkov pri dodržiavaní ochrany osobných údajov, teda nariadenia 2018/1725, a ďalších platných právnych predpisov,“ povedal k veci hovorca spoločnosti Microsoft. Spoločnosť podľa jeho slov s inštitúciami EU rokuje a čoskoro oznámi zmenu zmluvných podmienok.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments