• Telefón: 02/800 800 80
  • info@gdpr-slovensko.sk

Pani Jack Monroe hovorí, že prišla o 5 000 libier po tom, čo jej telefónne číslo bolo odcudzené a znovu aktivované na inej karte SIM. Zločinci potom mohli prijímať jej dvojfaktorové autentifikačné správy a mať prístup k jej bankovým a platobným účtom. Zodpovedná osoba, ktorá stojí za ochranou pri týchto prípadoch, priznala, že v tomto prípade zlyhali.

Pani Monroe pridala príspevok na Twitter s tým, že bola veľmi nahnevaná, pretože aj keby jej vrátili telefónne číslo späť, tak peniaze tak skoro neprídu. „Ukradnuté peniaze sa vyšplhali na úroveň tisícok libier,” podotkla. ,,Som samostatne zárobkovo činná osoba na voľnej nohe a každá libra, ktorú zarobím, ma stojí veľa práce” dodala.

Pani Monroe je známa svojimi nízkonákladovými receptami a podporou kampaní proti chudobe.

Tzv. únosy SIM kariet, sú tiež známe ako zámena SIM kariet (anglicky Simswapping). Znamená to, že útočníci prenesú telefónne číslo na novú kartu SIM, ktorú potom môžu použiť, pričom sa bude pokladať za ich vlastnú. Robia to tak, že vystupujú ako zákazníci, ktorí chcú prejsť k inému mobilnému operátorovi, ale ponechajú si svoje existujúce telefónne číslo. Kým operátori mobilných telefónov často požadujú na dokončenie žiadosti osobné údaje, môžu to byť údaje, ktoré sú už verejne dostupné, napríklad dátum narodenia pani Monroe bol na Wikipédii. Niekedy sú do týchto podvodov zapletení aj pracovníci, ktorí pracujú pre mobilných operátorov.

Jedným z prvých náznakov je zlyhanie mobilného telefónu. Banky a iné služby budú čoraz viac používať textovú správu na odoslanie kódu ako dodatočnej úrovne zabezpečenia na registrované telefónne číslo predtým, ako povolia prístup k účtu.

Jedným z kritikov reakcií odvetvia na tento zločin je súkromný aktivista, ktorý pracoval pre GSMA, obchodný orgán, ktorý zastupuje mobilných operátorov. Pat Walshe, teraz výkonný riaditeľ organizácie Privacy Matters, povedal spoločnosti BBC News, že rozsah problému vo Veľkej Británii nie je v súčasnosti známy, ale takéto prípady sa vyskytli po celom svete. „Odvetvie tento problém už niekoľko rokov nerieši,“ uviedol. Pán Walshe povedal, že obete by mali oznámiť zločin svojmu mobilnému poskytovateľovi, národnému centru pre kybernetické zločiny a podvody a kancelárií informačného komisára (ICO).

„Myslím si, že prípad pani Jack Monroe by teraz mal prinútiť ICO, aby preskúmalo, či mobilní operátori plnia svoje povinnosti týkajúce sa zabezpečenia služieb a údajov v súlade s pravidlami ochrany súkromia v telekomunikáciách, okrem GDPR,” uviedol.

GSMA presadzuje alternatívny mobilný overovač identity s názvom Mobile Connect.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná . Povinné polia sú označené

First Name*
Subject*
Email*
Your Comments