Kvôli pandémii COVID-19 musí veľa pracovníkov pracovať formou home-office. Na základe týchto zmien nastal aj rozvoj v oblasti kybernetických hrozieb. Hackeri sú si vedomí, že spoločnosti čelia veľkému množstvu rýchlych zmien, na ktoré nemusia byť najlepšie pripravené. Dôležité je vyhodnotiť, ktoré nástroje je vhodné použiť, a ktoré nebezpečenstvá by mohli ohroziť podnik.
Predpovede od FortiGuard Labs na rok 2021 ukázali stratégie kyberzločincov, ktoré môžu využiť aj v nasledujúcich rokoch. Hackeri podľa predpovedí využijú Intelligent Edge Computing čo znamená skombinovanie umelej inteligencie, výpočtového výkonu, analýzy dát a konektivity. Pokrok v oblasti výpočtového výkonu a sieť 5G využijú hackeri na páchanie kriminálnej činnosti.
Veľké množstvo techník v oblasti sociálneho inžinierstva nevyžaduje odborné zručnosti od útočníka. Tento typ útoku môžu využiť všetci od malých zlodejov až po skúsených a rafinovaných útočníkov. Pod sociálne inžinierstvo spadá množstvo techník. Phishing a spam patria medzi tie najznámejšie. Predpokladaným trendom je, že útočníci budú ako cieľ útoku využívať inteligentné zariadenia alebo rôzne domáce systémy.
Domáca sieť pracovníka môže byť zneužitá rafinovanými útočníkmi na cielený útok podnikovej siete. Prepracovaný malvér môže poskytnúť pomoc pri získavaní cenných dát a taktiež dáva možnosti na narušenie ďalších systémov a prípadné vkladanie rôznych príkazov na útok.
5G poskytne príležitosti na pokročilé typy útokov. Zločinci môžu využiť napríklad swarm útoky. Zariadenia, nad ktorými získajú kontrolu rozdelia do skupín a následne vykonajú útok. Tieto zariadenia sú schopné zdieľať dáta v reálnom čase, aby zabezpečili čo najväčšiu efektivitu útoku. Náročnosť výpočtového výkonu je vysoký, aby zariadenia mohli účinne zdieľať dáta medzi sebou. Cieľom je nájsť zraniteľné miesta pomocou koordinovaného útoku a následne ich využiť.
Kybernetická bezpečnosť môže byť ohrozená aj kvantovými počítačmi. V budúcnosti by mohli ovplyvniť oblasť šifrovania. Veľký výpočtový výkon týchto počítačov by v budúcnosti mohol prelomiť niektoré asymetrické šifrovacie algoritmy. Spoločnosti budú musieť na ochranu svojich dát zabezpečiť kvantovo odolné kryptografické algoritmy. Bežný kybernetický kriminálnik nemá možnosť získať prístup k takémuto počítaču, ale isté krajiny ho mať budú. Pre minimalizovanie hrozby je nutné zaviesť bezpečnostné opatrenia už dnes.
Kybernetické útoky sa v budúcnosti odohrajú v pár mikrosekundách a vylepšená umelá inteligencia, ktorá je schopná čeliť a predvídať útoky je nutná na zabránenie kybernetickej hrozby. Úlohou človeka je zaobstarať dostatok informácií, aby systém vedel čeliť možným hrozbám, ale aj aby umelá inteligencia bola schopná sa týmto útokom vyhnúť.
Organizácie by sa nemali samé brániť kybernetickým hrozbám. Mali by vedieť na koho sa obrátiť, ak by nastal útok a s kým zdieľať stopy, aby vyšetrovacie orgány mohli efektívne pátrať po páchateľovi. Spoločnosti, výskumné organizácie a iné skupiny, ktoré sa zaoberajú kybernetickou bezpečnosťou by mali spolupracovať, aby dokázali lepšie čeliť bezpečnostným rizikám na internete.